PRZEGLĄD OŚWIETLENIA AWARYJNEGO I EWAKUACYJNEGO
Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne jest jedną z podstawowych instalacji bezpieczeństwa w obiekcie, która w sposób bezobsługowy w przypadku zagrożenia wskazuje właściwą drogę i umożliwia bezpieczne opuszczenie budynku. Właściwe działanie oświetlenia, pomaga znacznie w ewakuacji i umożliwia sprawną organizację.
Wybrane wymagania dla awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego:
- Powinno być wykonane zgodnie z Polskimi Normami
- Zanik zasilania opraw podstawowych powinien powodować zadziałanie opraw awaryjnych
- Powinno działać przez co najmniej 1 godzinę od zaniku zasilania podstawowego
- Oprawy oświetlenia awaryjnego powinny osiągać pełny poziom natężenia oświetlenia w czasie mniejszym niż 60 s
- Oprawy oświetleniowe powinny być rozmieszczone w sposób równomierny, nie powinny być narażone na działanie niskich temperatur
- Na całej długości dróg ewakuacyjnych instalacja powinna wytwarzać wymagane minimalne natężenie oświetlenia (1 lx) tak, aby możliwy był bezpieczny ruch w kierunku wyjścia do miejsca zapewniającego bezpieczeństwo
- Na całej długości dróg ewakuacyjnych instalacja powinna wytwarzać minimalne natężenie oświetlenia (5 lx) tak, aby sprzęt przeciwpożarowy oraz przyciski sterujące urządzeniami przeciwpożarowymi mogły być łatwo zlokalizowane
Oprawy oświetlenia awaryjnego ewakuacyjnego powinny być umieszczane:
- przy drzwiach wyjściowych (drzwi do wyjścia ewakuacyjnego)
- w pobliżu każdej zmiany kondygnacji budynku
- blisko schodów, w taki sposób, aby każdy stopień był oświetlony
- przy znakach bezpieczeństwa
- przy wyjściach ewakuacyjnych
- przy każdym punkcie pierwszej pomocy
- w każdym miejscu skrzyżowania korytarzy
- w pobliżu każdego wyjścia końcowego
Wyróżnia się również oświetlenie awaryjne stref wysokiego ryzyka. Stosuje się je aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom wykonującym niebezpieczne procesy technologiczne oraz podnieść poziom bezpieczeństwa innych osób przebywających w obiekcie w którym występuję takowa strefa. Natężenie oświetlenia strefy wysokiego ryzyka nie może być mniejsze niż 10% wartości natężenia oświetlenia podstawowego i jednocześnie musi wynosić co najmniej 15 lx.
Minimum raz w miesiącu należy sprawdzać czy dana oprawa po zaniku czy awarii zasilania samoistnie przełącza się w tryb pracy awaryjnej. Minimum raz w roku należy wykonać test rozszerzony. Należy przełączyć oprawy w tryb pracy awaryjnej i sprawdzić jej czas świecenia, aż do momentu rozładowania akumulatorów. Zgodnie z obecnymi wymaganiami minimalny czas działania opraw oświetlenia awaryjnego to 1 godzina. Pełne rozładowanie akumulatorów i ich ponowne naładowanie powoduje ich uformowanie i przedłuża żywotność.
Nasz wysoko wykwalifikowany personel dokłada wszelkich starań, aby usługa zostaną zrealizowana jak najszybciej w dogodnym dla Ciebie terminie. Co najważniejsze, nie musisz sam pamiętać o kolejnej dacie przeglądu , tym również zajmiemy się my!
Naszym priorytetem jest
JAKOŚĆ i SATYSFAKCJA KLIENTA
Usługi przeciwpożarowe to główny obszar naszej działalności. Decydując się na podjęcie współpracy z M2 Company otrzymacie Państwo fachową pomoc w zakresie obowiązujących wymagań oraz przepisów przeciwpożarowych, profesjonalne doradztwo i możliwie szybką realizację zleconych zadań.