OPRACOWANIE INSTRUKCJI BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO
Za wdrożenie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego są odpowiedzialni właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich.
Aktem prawnym regulującym zagadnienia z zakresu Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Dla jakich obiektów wymagana jest Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?
- W budynku lub strefie pożarowej gdzie występuje strefa zagrożenia wybuchem
- Kubatura brutto budynku lub strefy pożarowej przekracza 1000 m3 (z wyjątkiem budynków inwentarskich)
- Kubatura brutto budynku inwentarskiego przekracza 1500 m3
- Powierzchnia strefy pożarowej obiektu innego niż budynek nie przekracza 1000 m2. Do obiektów tych zaliczane są np. otwarte składowiska odpadów.
Co Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna zawierać ?
- Warunki ochrony przeciwpożarowej.
- Wyposażenie w wymagane urządzenia przeciwpożarowe oraz sposoby poddawania ich przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym.
- Sposoby postępowania na wypadek pożaru i innego zagrożenia.
- Sposoby zabezpieczenia prac niebezpiecznych pod względem pożarowym.
- Warunki i organizacja ewakuacji oraz praktyczne sposoby ich sprawdzania.
- Sposoby zapoznawania użytkowników obiektu, w tym zatrudnionych pracowników, z przepisami przeciwpożarowymi oraz treścią przedmiotowej instrukcji.
- Zadania i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla osób będących stałymi użytkownikami budynku.
- Instrukcja w sprawie zabezpieczenia prac niebezpiecznych pod względem pożarowym.
- Dokumentacja zapoznania użytkowników budynku, w tym zatrudnionych pracowników, z przepisami przeciwpożarowymi oraz treścią przedmiotowej instrukcji.
- Graficzna część instrukcji
Gdzie trzymać Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego?
Sporządzona instrukcja przeciwpożarowa powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym dla ekip ratowniczych tak aby zapewnić możliwość ich natychmiastowego wykorzystania na potrzeby działań ratowniczych. Takim typowym miejscem jej przechowywania będzie całodobowe stanowisko pracy portiera, lub ochroniarza. Natomiast w obiektach pozostających bez personelu w godzinach nocnych Ibp warto trzymać w przeznaczonych do tego celu metalowych szafkach usytuowanych w miejscach zapewniających do nich łatwy i szybki dostęp (miejsce widoczne dla strażaków w godzinach nocnych), a jednocześnie ograniczających możliwość ingerencji osobom nieuprawnionym.
Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego należy poddawać okresowej aktualizacji, co najmniej raz na 2 lata, a także po takich zmianach sposobu użytkowania obiektu lub procesu technologicznego, które wpływają na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej.
Nasz wysoko wykwalifikowany personel dokłada wszelkich starań, aby usługa zostaną zrealizowana jak najszybciej w dogodnym dla Ciebie terminie. Co najważniejsze, nie musisz sam pamiętać o kolejnej dacie przeglądu , tym również zajmiemy się my!
Naszym priorytetem jest
JAKOŚĆ i SATYSFAKCJA KLIENTA
Usługi przeciwpożarowe to główny obszar naszej działalności. Decydując się na podjęcie współpracy z M2 Company otrzymacie Państwo fachową pomoc w zakresie obowiązujących wymagań oraz przepisów przeciwpożarowych, profesjonalne doradztwo i możliwie szybką realizację zleconych zadań.